تزریق چربی

 تزریق چربی یک جراحی زیبایی است که به افراد این امکان را می‏ دهد که با یک تیر دو نشان بزنند. این تکنیک در ده سال اخیر بسیار طرفدار پیدا کرده است. در این روش علاوه بر کاهش چربی‏ های اضافه در ناحیه برداشت، فرم‏ دهی، افزایش حجم و سایز به دیگر نواحی مورد نظر انجام می‏ شود.این روش را می توان یکی از موثرترین روش‌های جوانسازی و حجم‌ دهی به پوست نام برد که در سال‌های اخیر تا حد زیادی مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

تزریق چربی در چه مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

 • اگر بخش‌های از چهره شما دچار فرو رفتگی و کاهش حجم شده است.
 • اگر می‌خواهید روش جوانسازی اثرات ماندگارتری نسبت به فیلرها یا ژل‌های موقت داشته باشد.
 • اگر می‌خواهد انحناهای سطحی (کانتور) بدن و چهره خود را بهبود ببخشید، جای اسکار و زخم‌ها را برطرف کنید و دستان یا چهره خود را جوانسازی کنید.
 • اگر می‌خواهید عدم تناسب انحنا یا کانتور سینه‌های خویش را برطرف کنید. از تزریق چربی می‌توان برای طبیعی‌سازی نتایج ایمپلنت پستانی هم بهره‌گیری کرد

کاربردهای تزریق چربی

قسمت هایی از پوست صورت که دچار کم شدن حجم می شوند. همانند: اجناس، گودی زیر چشم، اطراف چشم، پشت چشم، ذیل چشم، پلک، خط خنده، شقیقه ها، لب ها، چانه و حتی قسمت هایی از بدن همانند پشت دست ها، سینه، واژن و … را می‌شود با تزریق چربی به حالت مور نظر برگرداند و آن را اصلاح کرد. فرورفتگی‌ های برآمده از افزایش سن یا چاله‌ های ناشی از آکنه و جوش هم به نکوداشتن با این طریق قابل بهبود است. تزریق چربی برای جوان‌سازی صورت بسیار بیشتر از بقیه اندان های بدن مورد استفاده قرار گرفته است.

اندام های مناسب تزریق چربی

بهتر است چربی در اندام هایی تزریق شود که تحرک کمتر و خون رسانی بیشتری دارند، در این چهره ماندگاری تزریق چربی اغلب است. گونه‌ ها، خط خنده، زیر چشم، شقیقه‌ ها و پشت دست‌ ها نقاط مناسبی برای تزریق چربی هستند. برای برجسته سازی لب ها و از بین بردن خطوط اخم، به دلیل جنبش بسیار این نواحی، بهتر است از تزریق ژل کاربرد شود.

مزایای تزریق چربی :

 • در تزریق چربی از چربی های تن خویش فرد کاربرد می شود برآیند اینکه میتوان حجم زیادی تزریق کرد
 • نتایج تزریق چربی بیشتر ماندگار ، طبیعی و ایمن است .
 • روشی کارساز و کم تهاجمی برای جوانسازی پوست است .

معایب تزریق چربی :

 • مراحل حاضر سازی و تزریق چربی نسبت به تزریق ژل زمان بیشتری لازم دارد
 • محل تزریق نزدیک یک تا دو هفته بعد از تزریق چربی متورم است
 • حدود سه ماه پس از تزریق دسته عمده ای از چربی تزریق شده جذب میشود
 • اثرات تزریق چربی نسبت به تزریق ژل اغلب ماندگار تر است ولی هزینه اکثریت دارد
 • برای افزایش حجم سینه‌ ها یا باسن ، شدنی است به چندین جلسه‌ درمانی دربایستن باشد

تزریق چربی چگونه انجام می شود؟

انتقال چربی معمولا از نواحی مانند شکم، اطراف باسن و یا پهلو برداشته شده و به نواحی گوشه ها-کناره ها چشم، پیشانی، گیجگاه، گونه، خط خنده، لب، چانه یا دیگر نقاط تن که دربایستن به تزریق آن هست اتمام می گردد.

آماده سازی چربی
چربی ای که از تن گرفته می شود در مرحله بعد فرآوری شده و چربی از خون و مواد بی حس کننده با دقت جدا می گردد. پس از تفکیک چربی ها میزان دقیق چربی لازم برای تزریق در سرنگ های ظریف حاضر ی تزریق می شوند. باید خاطر نشان کرد که سلولهای چربی بسیار حساس و آسیب پذیرند و در تمام مراحل برداشت، تولید و تزریق باید نهایت دقت اعمال شود الی به آنها آسیبی نرسد و نتیجه ی مطلوب را به به اتفاق داشته باشد.

به طور کلی روش تزریق چربی در سه مرحله خلاصه میشه:

 1. ابتدا برش ‏های کوچکی در پوست برپایی می ‏گردد و یک لوله نازک برای جمع کردن مقدار کمی چربی (مشابه با لیپوماتیک) استفاده می‏ شود. پس از بخیه زدن برش‏ ها، گن مناسبی باید پوشیده شود.
 2. با سرنگ ‏های مخصوصی چربی ‏ها به محل مورد عقیده تزریق می‏ شوند. سوزن سرنگ‏ ها زیاد ظریف است و مجروح در پوست ایجاد نمی ‏کند.
 3. تجهیزات امروزین و گزیده تر ‏ای چربی را از خون و سایر مایعات متمایز می ‏کند.

مراقبت های قبل از تزریق چربی

 • دو هفته قبل از اقدام به تزریق از سیگار و مشروبات الکلی دوری کنید.
 • داروهایی که ممکن است خونریزی را تشدید کنند مصرف نکنید.
 • آزمایشات تجویز شده را به طور کامل انجام دهید.
 • سعی کنید برای استراحت چند روزه برنامه ریزی نمایید.
 • آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک باید پیش از تزریق مصرف شود.
 • در روز تزریق باید از آرایش صورت و چشم و منطقه ای که پیمان است تزریق سپریدن گیرد خودداری کرد.
 • بهتر است ناحیه باره نظر با صابون و بتادین شسته شود.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

 – مشاهده کبودی
ممکن است در منطقه تزریق و محلی که چربی از آن گرفته شده تورم،درد و به ندرت کبودی نگریستن شود.این حالت طبیعی بوده و به تدریج طی چند روز تا چند هفته برطرف خواهد شد، میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است اما به طور معمول دو هفته به درازا می انجامد.

– بازدارندگی از فشار به منطقه تزریق شده
به منظور جلوگیری از جابجایی چربی های تزریق شده توصیه می شود پس از تزریق از وارد کردن خفقان به آن نواحی متمایز امتناع شود. به عنوان نمونه در تزریق چربی گونه تا نزدیک ده لغایت چهارده روز نباید روی نوع خوابید.

– کاهش تورم
در روز اول برای تفریق تورم و کبودی به کارگیری کمپرس آب سرد هر پنج تا ده دقیقه و در روزهای بعد استفاده از کمپرس آب گرم ملایم توصیه می شود.

– شیوه خوابیدن
برای ممانعت از تشدید تورم بهتر است از چند بالش زیر راز برای خوابیدن استفاده شود الی سر بالاتر از بدن پیمان گرفته و خون در نواحی تزریق تجمع نکند. لازم است شخص از خوابیدن روی گونه ها و نواحی تزریق امتناع کرده و به چهره طاق باز بخوابید، در ضمن از ماساژ چهره باید پرهیز کرد.

– جلوگیری از خم کردن سر
در 3 الی 4 روز اول پـس از تزریـق صـورت، از خـم کردن راز به مدت طولانی جهت سپریدن کارهای روزمـره خـودداری کنید.

– استحمام
استحمام پس از گذشت 24 ساعت امکان‌پذیر است. از تنگنا دادن و ماساژ دادن نواحی تزریق‌شده اکیداً امتناع فرمایید.

– تماشا درد و تورم یکباره همراه با تب و لرز
چنانچه در دو هفته نخست درد و تورم اتفاقاً به اتفاق با تب و لرز وجود داشته باشد بیمار باید سریعا به طبیب خود مراجعه نمایید.